Markanın doğuşu. Nike futbolu nasıl değiştirdi?

Nike, yolculuğunun başında sadece atletizm sporcuları için ayakkabılarda uzmanlaştı, ancak zamanla üretiminin ölçeğini geliştirdi ve futbol dünyasında iz bıraktı. İşlerin nasıl başladığını öğrenelim.

Başlangıç

Phil Knight, Oregon Eyalet Üniversitesi’nde atletizm eğitimi aldı. Orada, çalışmaları süresince koçu olan Bill Bowerman ile tanıştı. Bu, iki kişinin atletizm ve koşu ayakkabılarına olan tutkularını birleştirdiği bir ilişkiydi. Sonuç olarak, dünyanın en büyük spor ekipmanı üreticilerinden biri ortaya çıktı.

  • Şirketin adı başlangıçta Blue Ribbon Sports idi. Yolculuğun başlarında Knight ve Bowerman, Japon ayakkabı şirketi Onitsuka Tiger ile çalışıyorlardı. Bowerman, Cortez adında yeni bir spor ayakkabı modeli buldu. Spor ayakkabı dünyasını kökten değiştirmeleri gerekiyordu. Tiger, 1967’de Tiger Cortez’i piyasaya sürdü ve anında hit oldular, ancak Blue Ribbon ile Tiger arasındaki ilişkiler bozulmaya başladı. Tiger, Blue Ribbon’un Nike adı altında Cortez’in kendi versiyonunu sattığını iddia etti.
  • 1971’de işbirliğini sonlandırdılar. Bu, Tiger’ın Cortez spor ayakkabılarının mülkiyeti konusunda yasal işlem görmesine yol açtı. Mahkeme, her iki şirkete de onları satmalarına izin verdi, bu da iki farklı firmanın en çok satanı olan birkaç ayakkabı modelinden birinin ortaya çıkmasına neden oldu.
  • Duruşmadan kısa bir süre sonra Blue Ribbon’un adı Nike olarak değiştirildi ve dedikleri gibi gerisi tarih oldu.

Spor dünyasında mükemmellik

Nike, Adidas ve Puma gibi rakiplerinden daha geç oyuna girmesine rağmen, spor malzemeleri devi statüsünü hızla güvence altına aldı.

1972’de Nike, ilk sporcusu Rumen tenisçi Ilie Nastase ile sözleşme imzaladı. Ve bu sadece başlangıçtı. 1984 yılında şirket, Nike’ın sporcu listesini tamamlayan en umut verici basketbolcu Michael Jordan ile sözleşme imzaladı. 1984’ten beri Nike ve Ürdün başarılı bir şekilde işbirliği yapıyor. Birlikte milyonlar kazandılar ve çok popüler Nike Air Jordan koleksiyonunu yarattılar.

Yıllar boyunca Nike, dünya çapındaki tüm spor dallarında en büyük sporculardan bazılarıyla işbirliği yaptı. Bu listede LeBron James, Serena Williams, Mo Farah, Tiger Woods, Rafael Nadal, Kevin Durant ve diğerleri yer alıyor.

Nike ayrıca çeşitli takımlara ve liglere sponsorluk yapmaktadır. Şirket, NFL formasının, NBA / WNBA formasının ve her MLB formasının tek üreticisidir.

Nike ve futbol ayakkabıları

Nike’ın futbol maceraları 1971’de başladı. Swoosh, Nike için bu sporda en iyi başlangıç değildi, çünkü model yağışlı havalarda çok iyi performans göstermedi. Ama herkes bir yerden başlamalı. 80’lerin başında Nike, hatalarından öğrendiğini kanıtlamıştı.

1982’de Aston Villa, takımın oyuncularının her biri Nike’ın imzası olan ayakkabılarıyla yarışırken Avrupa Şampiyonlar Kupası’nı kazandı. O andan itibaren şirket popülerlik kazanmaya başladı ve kendisini lider üreticileri olarak kurdu.

1996 yılında şirket İtalya’da bir fabrika açtı. Montebelluna’daki tesis, Nike için futbol ayakkabısı projelerinin geliştirilmesi ve test edilmesi için kilit bir yer olmaya devam ediyor.

Uzun süredir devam eden başarının ardından şirket, birinci sınıf kramponları yeni bir malzemeden, sentetik deriden test etmeye karar verdi. Ayakkabılar o kadar başarılıydı ki, onları test eden oyuncular numuneleri geri vermeyi reddettiler. Bu test kramponları, Fransa’da Ronaldo’da bulunan ünlü Mercurial’ların yaratılmasının başlangıcıydı.

2013 ve 2014 yıllarında kramponların daha da geliştirilmesi devam etti. Gelecek nesil saldırganlar için Hypervenom yaratıldı. Neymar ve Wayne Rooney gibi oyuncularla konuştuktan sonra Nike, NikeSkin teknolojisini yarattı. Ultra hafifliği sayesinde spor ayakkabıların ikinci deri olduğu izlenimini veriyor. Nike Hypervenom botunun oluşturulmasında kullanılan bu teknolojiydi.

2014 yılında bir başka devrim niteliğindeki gelişme daha ortaya çıktı — Nike Flyknit. Nike’ın başkanı ve CEO’su Mark Parker, «Nike Flyknit gibi tüm tasarım yenilikleriyle teknoloji, futbol ayakkabılarının ne olması gerektiği ve oyunculara ulaşmalarına yardımcı olabilecekleri konusunda ileriye doğru niteliksel bir sıçrama yapıyor» dedi.

Nike ve futbol forması

Ayakkabı imalatındaki şüpheli başlangıcına rağmen, konu futbol forması yapmaya geldiğinde şirketin hiçbir sorunu yoktu. Nike, Portland Timbers kulübü ile sözleşme imzaladıktan sonra ancak 1978’de profesyonel futbola adımlarını attı.

Nike’ın ingiliz futbol kulüpleri için forma yapmaya başlaması ve Sunderland ile sözleşme imzalaması 1982 yılına kadar değildi. Aslında Sunderland, Avrupa’da Nike’dan ekipman giyen ilk takım oldu.

2020/21 sezonunda şirket, aralarında Barcelona, Liverpool, PSG ve Inter’in de bulunduğu Avrupa’nın on seçkin kulübüyle sponsorluk sözleşmeleri imzaladı. Bu sayede Nike sıralamada birinci sıraya yükseldi. Adidas’ın bu tür sadece beş sözleşmesi varken Puma’nın yedi sözleşmesi var.

Uluslararası arena, Nike’ın kendisini futbol forması üreticisi olarak gerçekten ilan ettiği yerdir. Nike futbola girer girmez Phil Knight, Brezilya ile forma üretimi için bir sözleşme imzalamayı hedefledi. «Futbolu ancak oyuna Brezilyalıların gözünden bakarak gerçekten anlayabileceğiz” derdi.

1996’da Knight hayalini gerçekleştirdi – Brezilya Nike ile bir sözleşme imzaladı ve o zamandan beri ortak oldular.

Nike ayrıca ABD takımı ile önemli bir sözleşme imzaladı. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri Futbol Federasyonu ile birlikte futbolun Amerika’daki itibarını artırmayı hedefliyor.

Nike ve futbolcular

Daha önce de söylediğimiz gibi, Nike şirketi büyük isimleri çekmekte hiç zorluk çekmedi. Aynısı futbolcular için de geçerli.

Her şey 1982’de şirketin Nike sporcusu olarak Liverpool kalecisi Ian Rush’ı seçip onunla bir sözleşme imzalamasıyla başladı. Erkek futboluna erken başlamasına rağmen, Nike kadın futboluna ancak 1993 yılında Mia Hamm’ı saflarına almaya karar verdiklerinde girdiler. Bu anlaşma, futbolcuyu ABD’de sporda ücretli sözleşme imzalayan ilk kadınlardan biri yaptı.

Marka şu anda Cristiano Ronaldo, Neymar, Mason Mount ve Jack Greelish dahil olmak üzere çok çeşitli futbolcularla işbirliği yapıyor. Yıldız oyuncuların genellikle kendi kramponları vardır. Son yıllarda bunu Ronaldo ve Neymar örneğiyle gözlemleyebildik.

Nike, futbol endüstrisindeki konumunu korumaya devam ederken, şirket, futbol üretimi dünyasında çaresizce ilk sırayı almaya çalışan rakipleri Adidas ve Puma’ya karşı mücadeleye devam etmek zorunda kalacak.

 

Değerlendirme
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Mehmet Akar/ author of the article
Makaleyi beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş:
Fenerbahçe Destek grubu
Bir yanıt yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: